Caritas

Zespół Charytatywny – „Caritas” – opiekun: ks. Proboszcz

 

„Caritas” z języka łacińskiego oznacza miłosierdzie. Czym jest miłosierdzie? Można powiedzieć, że ma dwa wymiary: materialny i duchowy, ale najłatwiej wyrazić je bardzo prostymi słowami Pana Jezusa: „Cokolwiek chcecie, aby Wam ludzie czynili – i Wy im czyńcie”.

Miłosierdzie, to pochylenie się nad człowiekiem, to zauważenie i zareagowanie na rzeczywiste ludzkie potrzeby, na ludzkie nieszczęście. Trzeba niewielkich gestów, czasami wystarczy tylko uśmiech lub podanie ręki. Wokół nas mnóstwo osób jest samotnych, które potrzebują towarzystwa; wielu chorych, którzy potrzebują lekarza i opieki; wielu biednych, czekających na pomoc materialną i wsparcie; wielu płaczących, wielu zniechęconych, wielu… można tak wyliczać jeszcze długo. Od wielu lat – na miarę naszych możliwości – staramy się w naszej parafii pomóc każdemu, kto tej pomocy potrzebuje. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca zbieramy przed kościołem pieniądze, za które kupujemy żywność i środki czystości, które wydajemy raz w miesiącu najbardziej potrzebującym rodzinom i osobom samotnym naszej parafii (ok. 100 paczek).

Z tych pieniędzy każdego roku organizujemy również Wigilię, śniadanie wielkanocne, paczki świąteczne dla starszych i samotnych parafian; kupujemy leki chorym, których nie stać nawet na podstawowe farmaceutyki; uczniom z ubogich rodzin opłacamy obiady w szkole i kupujemy podręczniki; przeznaczamy również pewną kwotę na organizację tzw. „zielonej szkoły” dla dzieci. Prowadzimy też darmowe korepetycje z podwieczorkiem dla naszych uczniów.

Te liczne inicjatywy i działania nie byłyby możliwe, gdyby nie poświęcenie czas i siły wolontariuszy oraz pomoc naszych Parafian, którzy co miesiąc wspomagają nas swymi datkami. Serdecznie zachęcamy tych, którzy mają trochę wolnego czasy i energii do włączenia się w prace zespołu charytatywnego i pomoc potrzebującym. Jak mówił św. Filip Neri „Bądź dobry, jeśli potrafisz. Nie zatrzymuj się na sobie. Zobacz, ilu potrzebujących jest wokół ciebie, ciebie potrzebujących. Miłosierdzie to nachylenie się nad drugą osobą, nad jej nędzą. Zagub się w miłosierdziu a odnajdziesz szczęście”.